Wyjazd edukacyjny do Wrocławia ,,Poznaj Polską Kulturę’’

Dom Kultury Polskiej 6-10 listopada zorganizował dla uczniów polskich szkół Wilna wspaniały edukacyjny wyjazd do Wrocławia w ramach projektu ,,Poznaj Polską Kulturę’’. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice 8c klasy Wiktoria Ilukowicz oraz Karina Charitonowa wraz z nauczycielką historii Bożeną Sienkiewicz.

Mieliśmy wyjątkową możliwość zwiedzić Wrocław – piękne miasto nad Odrą ze wspaniałą kulturą oraz architekturą. Program wycieczki był niezwykle ciekawy i różnorodny. Historię Wrocławia przybliżył dla nas wspaniały przewodnik Arkadiusz Forster. Dowiedzieliśmy się, że Wrocław słynie nie tylko z pięknej architektury, ale znane jest jako miasto krasnali, których tu jest ponad 500! Ogromne wrażenie sprawiło zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza, w którym znajduje się rękopis polskiej epopei narodowej ,,Pan Tadeusz’’. Ekspozycja muzeum poświęcona jest twórczości Adama Mickiewicza. Mieliśmy wyjątkową możliwość obejrzeć pierwsze wydawnictwa wielu utworów wieszcza, które były wydane w Paryżu.

Niezapomniane wrażenia wywarło zwiedzanie Panoramy Racławickiej, która przybliża historię Polski oraz bohaterstwo powstańców 1794 roku- insurekcji Kościuszkowskiej. W Muzeum Narodowym Wrocławia podziwialiśmy obrazy J. Matejki, F. Ruszczyca, J. Rustema oraz wystawę naczyń ze szkła.

Wrażenia Wiktorii i Kariny: ,,Cieszymy się, że miałyśmy możliwość wziąć udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Podczas tych czterech dni miałyśmy możliwość głębiej poznać polską kulturę, historię Wrocławia oraz piękno architektury tego miasta. Zwiedziliśmy różne ciekawe muzea, największe w Polsce Zoo wrocławskie, obejrzeliśmy nową wersję filmu "Chłopi". Byliśmy w muzeum Pana Tadeusza, na wystawie "Szklane życiorysy". Podczas wycieczki ogłoszono ciekawy konkurs, podczas którego należało zrobić im więcej zdjęć krasnali. Dowiedziałyśmy się, że we Wrocławiu jest ponad 500 różnorodnych tych bajecznych postaci! Najbardziej nam się spodobał spacer po starówce Wrocławia. To piękne i malownicze miasto na długo pozostanie w naszej pamięci. Jesteśmy wdzięczne organizatorom z Domu Kultury Polskiej za tak wspaniałą wycieczkę.’’

Uczestnicy wycieczki: Karina Charitonowa,

Wiktoria Ilukowicz, Bożena Sienkiewicz