Udział w uroczystościach, poświęconych upamiętnieniu ofiar zamordowanych w Ponarach

• Paskelbta: 2024-09-29
  • Kategorija: Renginiai

Uczniowie I klas gimnazjalnych Gimnazjum w Grzegorzewie uczestniczyli 25 września w uroczystoścach upamiętniających 81. rocznicę zbrodni w Ponarach, największej popełnionej w okresie okupacji niemieckiej. Organizatorem uroczystości byli: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ambasada RP w Republice Litewskiej, Związek Polaków na Litwie oraz Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, członkami której są potomkowie, krewni zamordowanych w Ponarach Polaków. Las ponarski był swiadkiem zbiorowych egzekucji, mordów przeprowadzanych przez okupantów niemieckich oraz miejscowych kolaborantów w latach 1941-1944. O tym, co sie działo w Ponarach, przekazuja notatki mieszkańca tej miejscowości Kazimierza Sakowicza, jakie obejmuja okres od lipca 1941 r. do listopada 1943 r. Stanowią one owoc jego obserwacji z okna na poddaszu domu. Notatki chował do butelek i zakopywał w ogrodzie, odnaleziono je po wojnie.

Uczennice Ic klasy Milena Jermak, Ewa Filistowicz, Karina Charitonowa, Wiktoria Iliukowicz, Wiktoria Gudkowa uczestniczyły w historycznym Konkursie Ponarskim. Na podstawie dziennika Kazimierza Sakowicza – świadka zbrodni ponarskiej – nagraliśmy film w Ponarach. Uczennice zostały laureatami konkursu w kategorii film, Podczas konferencji, która się odbyła w Domu Kultury Polskiej, dziewczyny otrzymały nagrody.

Nauczycielka historii Bożena Sienkiewicz

Bożena Sienkiewicz