Edukacinė išvyka ;,, Zulavas-Povievierė. Lenkijos nacionalinio didvyrio J.Pilsudskio pėdsakai Lietuvoje‘‘

Balandžio 11d. Grigiškių gimnazijos 5c ir 8c klasių mokiniai dalyvavo edukacinėje ekskursijoje ir istorijos pamokoje, kurią pravedė istorijos mokytoja Božena Senkevič. Mokiniai apsilankė Lenkijos nacionalinio J.Pilsudskio gimtinėje Zalave, kur gyveno Pilsudskių šeima. Povierėje šv. Kazimiero bažnyčioje 1867 m. Juzef Klemens Pilsudski buvo krikštytas( bažnyčioje išsaugota yra krikšto metrika). Mokiniai pagilino istorines žinias, sužinojo, kad Pilsudskių giminė turi lenkiškos ir lietuviškos( žemaitiškos) šaknys.

PL

Wycieczka edukacyjna Powiewiórka- Zułów : ,,Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie. Polskie i litewskie korzenie bohatera narodowego Polski.’’

11 kwietnia uczniowie 8c i 5c klas wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Powiewiórki i Zułowa, które znajdują się w rejonie święciańskim. Jednocześnie była to lekcja historii, którą prowadziła nauczycielka historii Bożena Sienkiewicz. Celem tej edukacji było: zapoznanie się z miejscowością rodzinną Józefa Piłsudskiego - bohatera narodowego Polski, który wielce przyczynił się do odrodzenia niepodległego państwa polskiego w 1918 roku. Marszałek urodził się w Zułowie 5 grudnia 1867 roku w rodzinie Józefa i Marii Piłsudskich. Ochrzczony został w kościele Sorokpolskim św. Kazimierza. Obecnie ta miejscowość się nazywa Powiewiórka, w której zachował się jeden z najstarszych na Litwie kościołów, który w tym roku obchodzi 250.rocznicę założenia. Zachowała się również chrzścielnica, która służyła do chrztu Józefa Klemensa Piłsudskiego.

Zułów był majątkiem rodzinnym matki J.Piłsudskiego. Ojciec za udział w Powstaniu Styczniowym był prześladowany przez władze carskie, dlatego rodzina przeniosła się ze do Zułowa. Ród Piłsudskich herbu Kościesza wywodzi się z kniaziów  Ginetów ze Żmudzi, znany jest z tradycji patriotycznych. W Zułowie przyszedł na świat Józef  Klemens Piłsudski. Tu przyszły Naczelnik państwa polskiego wzrastał do 7-go roku życia. Krajobraz Zułowa, przepojony powagą  i melancholią, otaczał  dzieciństwo Ziuka, który przez całe życie zachował cechy człowieka ,,z Kresów’’. Matka Maria była nieprzejednaną patriotką. Od matki dzieci dowiadywały się prawdy o Polsce, od niej uczyły się pierwszych słów pacierza i pierwszych utworów wieszczów. Podczas tych wieczorów w Zułowie w duszy Józefa( Ziuka) dojrzewała myśl o walce z zaborcami.

W czasach sowieckich dawny majątek był zniszczony i zaniedbany.  Zułów obecnie- to nieduża wieś. W 2017 roku z inicjatywy prywatnej odsłonięto pomnik braciom Józefowi i Bronisławowi Piłsudskim, na którym widnieje napis w jezyku litewskim: „Bronislavas Petras Pilsudskis ir Juozapas Klemensas Pilsudskis“. Wymienione są zasługi braci dla Polski i Litwy oraz cytat Marszałka Piłsudskiego, który wypowiedział w 1926 roku w sejmie polskim: „Lietuvis esu ir lietuvišką tvarką jums įvesiu“. Te słowa podkreślają również przywiązanie do ,, małej Ojczyzny’’ oraz korzenie polskie i litewskie Marszałka. Współcześni wspominają, że nazywał siebie ,,twardym Żmudzinem’’.

Dom rodzinny Marszałka niestety spłonął podczas pożaru. Zachowały się tylko fundamenty. Na miejscu pokoju byłego domu, gdzie przyszedł na świat Józef Piłsudski, rośnie potężny dąb, posadzony w 1937 roku oraz odsłonięto pomnik. Na pomniku umieszczono napis: ,,Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Polska powstała, by żyć’’. W 1995 roku z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie odbyła się pierwsza sztafeta niepodległościowa z Zułowa na Wileńską Rossę, gdzie jest pochowane serce Marszałka.

Uczniowie podczas tej edukacji pogłębili wiedzę historyczną, zakończyli nagranie filmu o Józefie Piłsudskim - bohaterze narodowym Polski, któremu zawdzięczmy odzyskanie niepodległości państwa polskiego po 123 latach niewoli. Niepodległości, która stała się uwieńczeniem bohaterskiej walki wielu pokoleń powstańców.

Bożena Sienkiewicz

Bożena Sienkiewicz